Dom

Spa ogrodowe – zabudowane czy na wolnym powietrzu?

Spa ogrodowe – zabudowane czy na wolnym powietrzu?

Konstruując spa ogrodowe, ma się wiele możliwości. Tego rodzaju atrakcje funkcjonują w przeróżnych formatach i są zależne od preferencji właścicieli. W zależności od charakterystyki eksploatacji można je stworzyć w wersji otwartej lub też krytej. Należałoby już na etapie planowania zastanowić się, która z opcji będzie poprawniejsza w rzeczowym przypadku, ponieważ ma to ogromne znaczenie w czasie codziennej eksploatacji. Zdarza się, iż inwestorzy po wyposażeniu się w spa ogrodowe, w czasie eksploatacji stwierdzają że woleli by inny format, co nastręcza kłopotów z konieczności przebudowy. Równocześnie wiele osób deklaruje, że konstruowanie kosztownej zabudowy było niemniej jednak zbędnym pomysłem. Należałoby poprawnie zastanowić się na etapie projektowania, w jaki sposób powinno wyglądać wymarzone spa ogrodowe, które spełni wymagania oraz będzie praktyczne w eksploatacji.

Spa ogrodowe na otwartym powietrzu

Gigantyczna część inwestorów chcąca uatrakcyjnić własną nieruchomość decyduje się na budowę drobnego spa we własnym ogrodzie na otwartym powietrzu. Jest to niezwykle dobre rozwiązania na upalne dni. Bezpośrednia bliskość natury jest ogromną zaletą tego wariantu. Ta wersja wanny ogrodowej z hydromasażami spa, bez zabudowy jest też o dużo bardziej estetyczna, chociaż to akurat pozostaje kwestią gustu. Takie rozwiązanie ma jednakże miarodajne mankamenty. Największą z nich jest to, iż kompletnie nie chroni przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, deszcz oraz chłód. Czynniki, jakie wykluczają z eksploatacji spa na otwartym powietrzu to:

  • niska temperatura,
  • deszcz,
  • wiatr,
  • kolosalna ilość smogu w powietrzu (w przypadku obiektów zlokalizowanych w mieście).

Jak widać, minusów jest wiele, a większa część z nich dość znacząca w kontekście tego, w jakim klimacie leży Polska. Warto wobec tego rozważyć, czy nie przyzwoiciej zbudować domowe spa ogrodowe w wersji zadaszonej.

Spa w ogrodzie w wersji zabudowanej

Kolejna opcja to spa w wersji, która jest w całości zadaszona, bądź też przynajmniej w części osłonięta. Jeśli chodzi o wyposażenie w wanny ogrodowe, jacuzzi, basen, lub saunę, to nie ma to znaczenia, którą wersję się wybierze. Różnica polega przede wszystkim na tym, czy zbuduje się wiatę chroniąca przed czynnikami atmosferycznymi czy też pod każdym względem zabuduje spa. Niewątpliwą wadą takiego rozstrzygnięcia jest jednakże fakt, że traci się bezpośrednią bliskość natury, a przestrzeń rekreacyjną od ogrodu i nasadzeń oddzielają ściany. Pomimo wszystko można ten kłopot zniwelować przez zastosowanie dedykowanych do tego wiat z panoramicznymi oknami. Wiaty do spa w ogrodzie są zwykle do głębi przeszklone, co pozwala na widzialność nie tylko ogrodu, ale także nieba. Ich konstrukcje są tak opracowane, żeby nie miało się wrażenia, iż przebywa się w obrębie pomieszczenia. Tego rodzaju wiaty są dostępne w nadzwyczaj estetycznych wariantach, jakie nie szpecą ogrodów, a nawet wpisują się prawidłowo w ich architekturę. Są w stanie mieć przeróżne kształty. Przybierają zarówno formę kopuł, jak oraz wiatr o kształcie rury. Są bardzo estetyczne oraz pasują do większości ogrodów, chociaż dla niektórych tego typu zabudowa może być estetycznym kłopotem. Niewątpliwą zaletą jest niemniej jednak to, iż chronią przed wiatrem, deszczem, a także mrozem. W zimie żeby korzystać z obiektu wystarczy wstawić do środka promiennik ciepła, który w zupełności wystarczy, aby korzystanie ze spa było wygodne, nawet przy znaczącym mrozie. Bez wątpienia daje to o dużo pokaźniejsze możliwości wykorzystania obiektu. Profesjonalne zewnętrzne jacuzzi w wbudowaną opcją montażu na zewnątrz daje niezwykłe możliwości adaptacji takiego urządzenia w Twoim ogrodzie.

Jaka wersja spa będzie tańsza?

Biorąc pod uwagę, iż samo wyposażenie spa w ogrodzie może być takie samo, niezależnie od tego, czy będzie to wersja otwarta, czy zamknięta, ta druga opcja jest siłą rzeczy niemało droższa. To kosztów wyposażenia należy jeszcze doliczyć koszy budowy przeszklonej wiatry na drewnianym czy też metalicznym szkielecie . Czasami są to dosyć znaczące koszty, które niemniej jednak należałoby ponieść, jeśli pragnie się użytkować budynek cały rok. Na rynku osiągalne są gotowe zabudowy, które wolno nabyć pod uprzednio wybrany wymiar, co zdecydowanie upraszcza inwestycję. Dostępne są niesłychanie różne rozmiary, więc wybór nawet znacznego nie stanowi problemu. Czasem warto dopłacić i kupić ogrodową wersję basenu z przeciwprądem swimspa i cieszyć się możliwością pływania oraz relaksu z wbudowanych hydromasaży.

Udostępnij

O autorze

Jestem studentem 3 roku. Interesuje się różną tematyką. Prowadzę tego bloga z pasji do wielu rzeczy jakie robię każdego dnia. Efektem czego jest umiejętność gotowania, pisania, podróżowania, naprawiania samochodów oraz wielu innych czynności.