Dom

Jak skutecznie wyprać wykładzinę?

Jak skutecznie wyprać wykładzinę?

Dywany są popularnym elementem wystroju wnętrz, który zapewnia komfort i przytulność w domu. Nadają one domowi wyjątkowe ciepło. Dywan jest ulubionym miejscem zabaw dzieci. Mogą po nim chodzić boso lub odpocząć i usiąść.

Wykładziny podłogowe są dziś bardzo ważne. W niektórych przypadkach są to przedmioty funkcjonalne, a w innych dekoracyjne. Można znaleźć różne rodzaje pokryć podłogowych: dywany, wykładziny, chodniki; pochodzą one od różnych producentów i są dostępne w różnych kształtach i z różnych materiałów. Wszystkie one mają jedną wspólną cechę: z czasem ulegają zużyciu, brudzą się i tracą swój urok. Oznacza to, że wymagają regularnego czyszczenia i pielęgnacji.

Czym kierować się przy wyborze sposobu czyszczenia dywanów?

Gospodynie domowe, które dbają o czystość dywanów, poszukują najlepszego sposobu usuwania zabrudzeń. Jest on najbezpieczniejszy, najskuteczniejszy i najtańszy. Wybierając odpowiedni preparat, należy wziąć pod uwagę nie tylko ilość zabrudzeń i obecność skomplikowanych plam lub sierści zwierząt, ale także charakterystyczne cechy powłoki.

  • grubość produktu
  • kolor.
  • Materiał wykonania
  • wielkość runa
    okres użytkowania itp.

5 najważniejszych rodzajów czyszczenia wykładzin

Możemy teraz mówić o pięciu głównych rodzajach czyszczenia, z których każdy ma swoje własne, unikalne niuanse. Poniżej znajduje się więcej informacji na temat każdego z nich.

Odkurzacz (prosty lub piorący)

Produkty będą służyły długo, jeśli będą regularnie czyszczone przy użyciu odpowiedniego urządzenia. Odkurzacz usuwa kurz i drobne zabrudzenia. Jest jednak mało prawdopodobne, aby cudowne „pranie” mogło pozbyć się dużej ilości starego brudu. Ważne jest również, aby podczas używania tego ostatniego urządzenia nie moczyć zbyt często powłoki. Jej wyschnięcie zajmie sporo czasu.

Czyszczenie to może być stosowane w celu przywrócenia koloru dywanu, usunięcia nieprzyjemnych zapachów i ewentualnie wyeliminowania roztoczy. Łatwo można czyścić dywany o dowolnej długości. Jeśli na miejscu leży puszysty, czysty śnieg, produkty można ułożyć w stosy, a śnieg zamieść z góry. Po pewnym czasie dywan można odwrócić i zamieść śnieg szczotką lub trzepaczką. Proces ten można powtórzyć kilka razy. Na koniec należy wytrzepać dywan i wysuszyć go. Jest to świetny sposób na dodanie mroźnej świeżości do domu. Jest to jednak rozwiązanie tylko na zimę.

Nie należy zbytnio zwilżać dywanu, ponieważ przedłużający się proces suszenia może doprowadzić do powstania nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Domowe środki chemiczne

W tej kategorii znajdują się spraye, proszki, szampony i odplamiacze. Narzędzia te są bardzo skuteczne i proste w użyciu.

Proszki mogą być używane do czyszczenia na sucho produktów syntetycznych lub naturalnych o bardzo krótkich oczkach. Najskuteczniejsze są dobre środki chemiczne. Ich użycie jest łatwe: wystarczy równomiernie nanieść produkt na dywan i wmasować go w runo. Następnie odkurzyć brud za pomocą odkurzacza.

Szampony mogą być stosowane do wszystkich rodzajów dywanów i są uważane za środki uniwersalne. Można ich używać do usuwania brudu i zanieczyszczeń z wykładzin dywanowych. Rozprowadź środek na dywanie w postaci piany i pozostaw na kilka minut, a następnie usuń go odkurzaczem. Szampony są bardzo popularne, ponieważ nie mają bazy klejącej.

Dywany o długim runie i wykonane z naturalnych materiałów najlepiej czyścić za pomocą sprayów. W przypadku tych powłok nie zaleca się moczenia w wodzie. Do delikatnego, miękkiego czyszczenia niezastąpione są produkty do prania wykładziny i dywanów także biurowych. Powłoki te można łatwo wcierać w produkty, po prostu je pryskając, a następnie łatwo zetrzeć odkurzaczem po wyschnięciu.

Chociaż odplamiacze powinny być stosowane do konkretnego rodzaju dywanu, istnieją produkty uniwersalne. Należy ich używać tylko na zabrudzonym obszarze.

Czyszczenie na sucho (profesjonalne)

Czyszczenie dywanów na sucho jest bardzo popularne, ponieważ oferuje szereg usług mających na celu oczyszczenie wszystkich rodzajów dywanów z brudu i bakterii. Wiele firm specjalizujących się w czyszczeniu dywanów dezynfekuje je, zachowując jednocześnie ich strukturę. Pralnie chemiczne mają wiele zalet, w tym szybkość i jakość pracy. Istnieją jednak również takie kwestie, jak cena.

Środki chemiczne

Metody te zostały przetestowane i sprawdzone na przestrzeni czasu, a także przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Nauczono się ich od sąsiadów i przyjaciół, a także w oparciu o wyniki wielu prób i eksperymentów. Są atrakcyjne ze względu na swoją skuteczność i dostępność.

Soda

 

Jest to łatwy w użyciu proszek, który można znaleźć w domu i który czyści dywany. Czyszczenie na sucho polega na rozprowadzeniu substancji na produkcie, a następnie delikatnym wcieraniu jej w runo za pomocą gąbki lub suchego ręcznika. Odkurzanie przeprowadza się po około 30 minutach. Roztwór sody do czyszczenia na mokro przygotowuje się, łącząc pół szklanki (100 g) proszku z 5 litrami wody. Środek ten nanosi się na wykładzinę za pomocą pistoletu natryskowego. Należy go pozostawić na 40-60 minut. Jest to najlepszy czas na przywrócenie jasnych kolorów i usunięcie zabrudzeń, o czym przekonaliśmy się w praktyce. Po zakończeniu zabiegu produkt należy odkurzyć.

Udostępnij

O autorze

Jestem studentem 3 roku. Interesuje się różną tematyką. Prowadzę tego bloga z pasji do wielu rzeczy jakie robię każdego dnia. Efektem czego jest umiejętność gotowania, pisania, podróżowania, naprawiania samochodów oraz wielu innych czynności.